گزارش کارگاه آموزشی عمومی 1/12/98+پیمان مرزبانی مسافران
جمعه 2 اسفند 1398 ساعت 09:27 ب.ظ | نوشته شده به دست ایمان امینی | ( نظرات )

به نام خدا

جلسه دوم از دور دهم کارگاه‌های آموزشی عمومی کنگره ۶۰ ویژه مسافران و همسفران نمایندگی تخت جمشید با استادی دیده بان محترم آقای علی مجدیان، نگهبانی مسافر امیر هوشنگ و دبیری مسافر محسن با دستور جلسه « راهنما و رهجو و مراسم اهداء شال مرزبانی مسافران »، روز پنج شنبه 1 اسفند ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۷ برگزار شد.

سخنان استاد:

سلام دوستان من علی هستم یک مسافر. امیدوارم حال همه عزیزان، مسافران و هم‌سفران محترم خوب باشد و خیلی خوشحالم که امروز در این شعبه در خدمت شما هستم. همان‌طور که می‌دانید امروز روز جابه‌جایی مرزبان‌های دوره گذشته با مرزبان‌های دوره جدید در قسمت مسافران هست و مراسم پیمان مرزبان‌های جدید راداریم و تقدیر از مرزبان‌های دوره گذشته.

در مورد دستور جلسه، خوب یک هفته در مورد آن صحبت شده است. ما معمولاً جایی که تعویض مرزبان‌ها راداریم، آن روز را اصطلاحاً می‌گوییم روز مرزبان‌هاست. دوستان 14 ماه خدمت کردند و دوست دارند امروز راجع به آن‌ها صحبت شود. اگر کسی تقدیر و تشکری داشت انجام می‌دهد و اگر هم انتقادی به نظرش می‌آمد و نکته تاریکی در ذهنش بود در مشارکتش می‌تواند بیان کند. اگر سؤالی هم داشت می‌تواند بپرسد، یا دوستان می‌توانند به‌صورت کتبی هم سؤالشان را مطرح کنند. از مهمانداران خواهش می‌کنم کاغذ بین دوستان پخش کنند.

دوره مرزبانی همان‌طور دوستانی که تجربه کردند می‌دانند و عزیزانی هم که از دور نظاره‌گر بودند احتمالاً متوجه این نکته شده‌اند، بالاترین قسمت اجراکننده قوانین در یک نمایندگی است؛ یعنی مجری قوانینی هستند که این قانون‌ها در جلسه شورای دیده‌بانان تصویب می‌شود. برای اینکه این مسئله بیشتر روشن بشود، جلسه شورای دیده‌بانان مثل مجلس که قانون در آن تصویب می‌شود، لژیون‌های مرزبانی که متشکل از مرزبان‌ها، ایجنت و اسیستانت رد هر نمایندگی آن کاری را انجام می‌دهند که دولت یک کشور انجام می‌دهد و قوانین را در آن مملکت اجرا می‌کنند. همان‌طور که در بیرون هم می‌بینیم، در اجرای قوانین همه ما فکر می‌کنیم که بایستی با تندی باشد، همیشه فکر می‌کنیم که بایستی همراه با عصبانیت و با خشک بودن آن مجری قانون باشد. مثلاً مأمور راهنمایی و رانندگی که دیدیم این خصوصیت را داشته است، یا مأمور نیروی انتظامی که دیدیم این خصوصیت را داشته و هر وقت می‌خواسته یک قانونی را اعمال کند هیچ‌وقت با لبخند و نرمی و بامحبت نبوده است.

ولی در کنگره درست برعکس این قضیه عمل می‌شود. ما در کنگره 60 تنها ابزاری که داریم، محبت است و محبت تنها راه جذب ما در کنگره است. کما اینکه هر فرد تازه‌واردی که از این در وارد می‌شود اگر از هرکدام ما بپرسند که یک روزی تازه‌وارد بودی این نکته را اذعان می‌کند و می‌گوید روز اولی که آمدم و آن فردی که مرا به گرمی در آغوش کشید این قضیه باعث جذب من شد. شاید من خیلی از راهنمایی اولیه خیلی چیزی نفهمیدم و چیزی یادم نمانده است ولی آن محبت مرا جذب کرد. این قضیه به طریق اولی در مرزبانی هم باید اجرا بشود. حتی مرزبان درزمانی که می‌خواهد فردی را به کمیته انضباطی معرفی کند و راجع به آن شخص تصمیم بگیرند در آنجا هم بازبایستی بامحبت رفتار کند. قانون و جریمه را اعمال می‌کند ولی اجازه بی‌احترامی و تندی کردن ندارد. اصطلاحاً می‌گوییم برای خدمت کردن در جایگاه‌های مختلف کنگره، هم به قهر پدری وهم زمان هم به مهر مادری نیاز داریم. بایستی هردوی این خصایص در یک فرد جمع بشود. حال این فرد می‌تواند راهنما باشد، می‌تواند مرزبان باشد، یا ایجنت باشد یا غیره.

به همین دلیل مرزبانی جایگاه سختی است. یک راهنما با نهایتاً 20 تا از ره‌جوهای خودش در ارتباط است و هر جلسه هم آن‌ها را می‌بیند؛ بنابراین یک پیوند نزدیک‌تری بینشان ایجاد می‌شود و درگیری کمتری پیش می‌آید. ولی مرزبان در یک نمایندگی مثل نمایندگی شما حداقل با 200 نفر سروکار دارد. می‌گوییم مرزبانی مثل مدیریت در شرایط بحران است. به دلیل اینکه هرلحظه ممکن است بحرانی اتفاق بیفتد. ممکن است یک نفر وارد شود و حالش خوب نباشد و یک کار غیرعادی بکند. مرزبان موظف است که این مسئله را مدیریت کند. ممکن است مأموری وارد شود و خواسته‌ای داشته باشد. همزمان بایستی تمام این محدوده را همان‌طور که از اسمش پیداست مراقبت کند. باید تمام تلاشش را بکند تا یک راهنما بتواند کار اصلی‌اش را انجام بدهد؛ که هدف اصلی در کنگره 60 هم رسیدن یک ره‌جو به رهایی است. تمام این سیستم دست‌به‌دست هم دارند کار می‌کنند که یک تازه‌وارد زمانی که از این در وارد می‌شود 10، 11 ماه دیگر به رهایی برسد.

اگر ما به این هدف نرسیم، یا هرگونه ایرادی در این هدف به وجود بیاید، این یعنی اینکه کنگره در مسیر درستی قرار ندارد. مرزبان‌ها به همین دلیل باید شرح وظایف خودشان را بدانند و محدوده خودشان و دیگران را به‌خوبی بشناسند و شرایط آن را مدیریت کنند. اگر به فرض یک راهنمایی داشت به محدوده نگهبان جلسه وارد می‌شد، مرزبان باید کاملاً این محدوده را بشناسد و از وقوع این شرایط جلوگیری کند. باید به راهنما بگوید شما داری اشتباه می‌کنی و این محدوده، محدوده عملکرد نگهبان است. به همین دلیل کنگره 60 از خدمت کردن در جایگاه مرزبانی به یک تمثیل یاد می‌کند و آن این است که  مرزبانی مثل پای‌برهنه روی گداخته‌های آتش راه رفتن است». اگر یک‌لحظه تصور کنیم ممکن است در کلام خیلی ساده به نظر بیاید، اما تصور کنید هرکدام از ما یک‌لحظه با پای‌برهنه روی یک قطعه زغال داغ برویم. چه اتفاقی برایمان می‌افتد و چه دردی را تحمل می‌کنیم؟ چطور یک‌دفعه از جا می‌پریم؟ حال فکر کنید یک نفر دانسته، خودآگاه بخواهد یک مسیر طولانی 14 ماهه را روی یک سری گدازه آتش با پای‌برهنه راه برود!

درعین‌حال مثل بقیه جایگاه‌ها در کنگره و هرچقدر جایگاه‌ها سخت‌تر باشند به همان نسبت اگر درست حرکت کنیم و در صراط مستقیم قدم برداریم لذت بیشتری قطعاً نصیبمان می‌شود. مثل میوه‌هایی با طمع‌های مختلف است و هیچ‌کدام از این طمع مثل هم نیستند. هیچ مرزبانی نمی‌تواند بگوید خدمت در جایگاه مرزبانی شبیه خدمت در چه جایگاهی است. چون شبیه هیچ‌کدام نیست. مرزبان‌هایی که در مسیر درست حرکت می‌کنند این دوره مدیریتی در تمام زندگی‌شان بدردشان می‌خورد. این را خودشان اذعان می‌کنند. چون در شرایط سخت و بحرانی در کنگره توانسته‌اند این شرایط را تجربه کنند، در شرایط بیرونی و عادی این کار برایشان بسیار ساده‌تر است. چون ما در بیرون اهرم‌های بیشتری برای مدیریت کردن داریم. یک فردی که در بیرون از کنگره مدیر و مسئول یک‌قسمتی است، اهرم‌هایی مثل حقوق، بیمه، مرخصی این افراد در اختیارش است و می‌تواند در مورد این اهرم‌ها عمل کند؛ اما ما در کنگره هیچ‌کدام از این‌ها را در اختیار نداریم و بدون تمام این‌ها می‌خواهیم مدیریت کنیم، مثل فردی است که بدون مواد لازم برای آشپزی می‌خواهد یک غذای خوب درست کند. اگر توانست با یک سری مواد پیش‌پاافتاده این را انجام دهد، این هنر آشپزی را دارد نه کسی که بهترین مواد غذایی را در اختیار دارد، بهترین راهنما را هم دارد که می‌توانند کمک او باشند تا بهترین غذا را درست کند.

بنابراین اگر یک مرزبان بتواند سیستم را درست مدیریت کند یعنی واقعاً به هنر مدیریت کردن و اداره کردن یک مجموعه رسیده است. اگر ارتباط راهنما و ره‌جو که دستور جلسه هفتگی است را بخواهم با لژیون مرزبانی بگویم این است که لژیون مرزبانی هم از راهنما و ره‌جو تشکیل‌شده است. راهنما ایجنت و اسیستانت و مرزبان‌ها در جایگاه ره‌جو قرار دارند. این‌ها دقیقاً باید چه‌کاری انجام بدهند؟ آیا وظایفشان با ره‌جوهای عادی یا ره‌جوهای سفر اولی فرق می‌کند؟


 تصاویر مراسم  قدردانی از مرزبانان دوره قبل:

مراسم پیمان و اهداء شال مرزبانان دوره جدید:


تهیه و تنظیم : مسافر ایمان (لژیون نهم )

http://takhtejamshid.congress60.org


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر حامد لژیون هفتم پنجشنبه 8 اسفند 1398 02:46 ب.ظ
بادرود و احترام خدمت تمامی عزیزان و بزرگواران بخصوص خدمت استاد عزیز دیده بان محترم جناب اقای مجدیان که جلسه ای سرشار از انرژی برگزار نمودند و سخنان ارزشمندی را در خصوص جایگاه مرزبانی و وظایف آنها بیان نمودند.
به مرزبانهای جدید جایگاهشون را تبریک عرض میکنم و از مرزبانهای دوره قبل هم سپاسگزارم بابت حسن نیت و مسئولیت سنگینی که بر دوش داشتند.به خصوص از کریم آقای گل که اولین دیدار بنده در کنگره تخت جمشید با ایشان رقم خورد و با اخلاق خوب و مرام پهلوانیشون من رو شیفته خود و کنگره ۶۰ کردند و امیدوارم هیچ وقت خنده ای زیباشون تمامی نداشته باشد و دلشون همواره سرشار از محبت و شادی و آرامش باشد.
مسلم عزیزی لژیون دوم دوشنبه 5 اسفند 1398 12:20 ق.ظ
باسلام ودرودخدمت استادجلسه دیده بان محترم مرزبانان اقای مجدیان جلسه پرباری بود وخداقوت میگویم خدمت همه خدمتگزاران شعبه تخت جمشید وبه همکاران عزیزم اقاکریم واقاداوود درجایگاه مرزبانی دراین مدت چهارده ماه باهم باعشق محبت درکنارهم خدمتگزاربودیم خداقوت وخسته نباشیدمیگویم به این دوعزیز وانشاالله درجایگاه بالاتردرخدمت عزیزان باشیم وازایجنت محترم اقای محمدضرغامی تشکر وقدردانی مینمایم درکنارایشان خدمت کردن خیلی انرژی به انسان میدهد وخیلی اموزش گرفتم برایشون ارزوی موفقیت وسربلندی راازخداوندبزرگ خواهانم وبه مرزبانان جدید تبریک میگویم جایگاه خطیرمرزبانی را و برایشون ارزوی موفقیت وسربلندی را ازخداوندبزرگ خواهانم و ازهمه عزیزان شعبه تخت جمشیدکه دراین مدتی که بعنوان خدمتگزارشعبه درخدمت عزیزان بودم بامن همکاری نمودند تشکروقدردانی مینمایم وبرای همه عزیزان ارزوی موفقیت وسربلندی رادارم وانشاالله توانسته باشم خدمتگزار خوبی برای عزیزان وشعبه تخت جمشید بوده باشم؟
فاطمه همسفر داوود یکشنبه 4 اسفند 1398 07:58 ق.ظ
درود و سپاس از استاد جلسه، دیده بان محترم و خداقوت خدمت نگهبان و دبیر جلسه. بیاناتی مفید، آموزنده و جلسه ای پرانرژی بود. خداقوت خدمت مرزبانان محترم، آقا مسلم آقا کریم و مسافر عزیزم آقا داوود که دراین مدت خدمات ارزنده ای داشتند و تبریک به مرزبانان دوره جدید.
مرزبانی مسولیت سنگین و خطیری است مانند؛ راه رفتن روی گداخته های آتش، اما با عشق به خدمت هست که گرمی و داغی آن را حس نمیکنند و گداخته ها تبدیل به گلستان می شود.
مهدی شنبه 3 اسفند 1398 09:12 ق.ظ
تبریک به شما عزیزان و خداقوت به مرزبانان دوره قبل
همسفر میترا جمعه 2 اسفند 1398 11:33 ب.ظ
خداقوت به استاد جلسه دیده بان محترم جناب آقای علی مجدیان با بیانات خوب و پر محتواشون، جلسه بسیار خوبی بود و نهایت استفاده را از سخنان استاد بردم، خداقوت به مرزبانان سابق شعبه آقا کریم آقا داوود و آقا مسلم، که در مدت خدمتشان جز خوبی از این بزرگواران ندیدم، خصوصا آقا مسلم که قلبی آکنده از محبت دارند، تبریک به مرزبانان جدید با آرزوی موفقیت و سربلندی روز افزون.
همسفر طاهره جمعه 2 اسفند 1398 10:39 ب.ظ
سلام ودرود به نگهبان دبیر واستاد جلسه خیرمقدم به دیدبان محترم اقای مجدیان بیانات زیبا وپرمحتوایی بیان نمودید، تبریک به مرزبانان جدید این دوره وتشکر وسپاس از مرزبانان دوره قبل وخداقوت انشالا درجایگاه بالاتر خدمت کنید ودرادامه راه پایدار وب قرار باشید.
جمعه 2 اسفند 1398 10:37 ب.ظ
سلام ودرود به نگهبان دبیر واستاد جلسه خیرمقدم به دیدبان محترم اقای مجدیان بیانات زیبا وپرمحتوایی بیان نمودید، تبریک به مرزبانان جدید این دوره وتشکر وسپاس از مرزبانان دوره قبل وخداقوت انشالا درجایگاه بالاتر خدمت کنید ودرادامه راه پایدار وب قرار باشید.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic