گزارش کارگاه آموزشی خصوصی همسفران ۳۰ آذر ماه ۹۸
سه شنبه 3 دی 1398 ساعت 02:07 ب.ظ | نوشته شده به دست همسفر معصومه | ( نظرات )
به نام خدا
جلسه هشتم از دور اول کارگاه های آموزشی خصوصی کنگره ۶۰ ویژه همسفران نمایندگی تخت جمشید با استادی  همسفر خانم فاطمه و نگهبانی همسفر  خانم میترا و دبیری همسفر خانم مهدیه با دستور جلسه « ازدواج »  روز شنبه  ۳۰ آذرماه ۹۸ در ساعت ۱۵ آغاز به کار نمود.

 خلاصه سخنان استاد:   
سلام دوستان فاطمه هستم یک همسفر
دستور جلسه این هفته در مورد ازدواج هست به طور کلی در کل جهان سن ازدواج بالا رفته و قبلا بین ۲۰ تا ۳۰ سال بوده؛ ولی الان بین  ٤۰  تا ۵۰ سال هم رفته است. انسان ها را در مسئله ازدواج به سه دسته کلی تقسیم می کنند: دسته اول کسانی که ازدواج کرده اند، دسته دوم کسانی که ازدواج کرده اند؛ ولی طلاق گرفته اند یا همسرشان فوت کرده و یک سری هم کسانی هستند که می خواهند ازدواج کنند و یا ازدواج نکرده اند و در شرف ازدواج هستند.
در ازدواج چند نکته ضروری وجود دارد که حتما باید به آنها توجه کنیم و اگر به آنها توجه نکنیم باعث نابودی زندگی ما می شود. این نکته ها آن قدر ریز و شکافته شده هستند که حتما باید به آنها توجه کنیم. نکته اول این که هیچ موجودی قبل از ازدواج شبیه هم نیست و هیچ کس نمی تواند کسی رو که کاملا شبیه خودش است برای ازدواج انتخاب کند؛ حتی خواهر و برادر های دو قولو که کاملا شبیه هم هستند آن ها هم از نظر اخلاق و رفتار کاملا متفاوت هستند، پس هیچ وقت نباید دنبال کسانی باشیم برای ازدواج که کاملا شبیه به خودمان هست؛ ولی به گونه ای باید زوج خود رو انتخاب کنیم که در یک سطح باشیم. مثلا این طور نباشد که یکی دکتری داشته باشد و یکی هم اصلا سواد خواندن و نوشتن نداشته باشد. در مسئله ی بعدی رعایت بهداشت یکی از مهمترین و بارزترین مسائلی هست که در زندگی باید آنها را رعایت کنیم. مثلا یک زوج در خانه بدترین و کهنه ترین و کثیف ترین لباس ها رو می پوشند و به خودش نمی رسند؛ ولی وقتی می خواهد بیرون برود بهترین لباس ها را می پوشد و به خودش می رسد. بهداشت در خانه بسیار مهم است و چیزی که میتو اند دو تا زوج رو از هم جدا کند رعایت نکردن همین مسئله بهداشت است. بهداشت با ظاهرسازی خیلی فرق دارد مثلا بهداشت این نیست که بروی دماغت عمل کنی یا لبت پروتز کنی و... اینا اصلا در شان یک زن ایرانی نیست که انجام دهد.
در زندگی باید مشارکت داشته باشید به طور کلی زندگی یک مشارکت است. یک سری از کارها را آقایان انجام می دهند و یک سری کارها را هم خانم ها. معمولا کارهای خانه مال خانم ها است و کارهای سنگین آقایان انجام می دهند. پس همیشه باید در زندگی مشارکت داشته باشیم که این دو تا کاملا مکمل هم دیگر هستند. مثلا بسته به نوع فیزیکی خودمان باید کارهای مان راانجام بدیم. در زندگی باید روی نقاط مشترک مان کار کنیم. مثلا ببینم طرف مقابلم از چی خوشش می آید من هم همان کار را انجام بدهم نه این که هر روز و همیشه خلاف هم دیگر رفتار کنیم. مثلا این طوری نباشد غذایی که طرف مقابل من بدش می آید هرروز آن غذا را درست کنیم، پس باید روی نقاط مشترک کار کنیم؛ حتی اقای مهندس خودشان مثال می زنند که کنگره به این دلیل سال های سال پا برجا مانده چون سال به سال دارد روی نقاط مشترکش کار می کند و نقاط مشترک ما هم در این جا درمان اعتیاد هست. علم اعتیاد روی سیاست و دین و .... کار نمی کند. مثلا اگر بخواهند روی این ها بحث کنند یکی دین را قبول دارد، یکی قبول ندارد. یکی سیاست را دوست دارد یکی کشورش را دوست ندارد، پس یک هفته طول نمی کشد که کنگره بهم می ریزد. زندگی هم همین است و اگر بخواهیم این طوری پیش بریم باعث نابودی و خرابی زندگی مان می شود و اگر روی نقاط مشترک مان کار نشود زندگی مان رو به نابودی می رود.


از تخریب یکدیگر در جلوی دیگران بپرهیزیم. مخصوصا اگر جلوی دیگران باشد و همیشه به هم دیگه احترام بگذاریم و با ادب و احترام با همدیگر صحبت کنیم. نکته مهمی که مهندس می گوید این است که در زندگی مان نباید اصلا از کلمه طلاق استفاده کنیم. طلاق آخرین راه کار است. یعنی همه راه ها را رفتی و همه جاها را رفتی و هیچ راهی و کاری نبود که انجام بدهی و مجبور شدی آخرین راه کار طلاق است که باید پیش بکشیم.
مثلا کسانی هستند که روزی ۱۰۰ بار اسم طلاق را می آورند. در زندگی نباید به طرف مقابل مان زورگویی و فحاشی کنیم و هر عملی یک عکس العملی دارد. خداوند می گوید به هر کسی فحش بدی در همان لحظه داری فقط اعصاب خودت را خرد می کنی و فشار خودت بالا می بری. پس می گوید اگر می خواهی اعصاب کسی را خرد کنی و به هم بریزی، اول باید اعصاب خودت به هم بریزد تا بتوانی اعصاب یکی دیگر هم به هم بریزی. خدا سریع الحساب است. خدا در قیامت در یک دنیای دیگر جزای کارهای ما را می دهد؛ ولی در همان لحظه هم می دهد.


توقعات را باید در زندگی پایین بیاوریم و ازدواج را سخت نکنیم و تجملاتی اش نکنیم. در مورد تربیت بچه ها جالباست بدانیم که مثلا در مورد شیر دادن به بچه ها خانم ها حتما باید شیر خودشان را به بچه ها بدهند و این جوری نباشد که خانم ها بگویند نه ما به بچه شیر نمی دهیم چون اندام مان خراب می شود. اتفاقا شیر دادن به بچه باعث می شود که از سرطان سینه جلو گیری شود و نکته دیگه ای که دارد این است که بچه هایی که شیر مادر را می خورند قوی تر هستند و استخون بندی شان محکم تر است و بچه ای که شیر خشک می خورد.
نکته دیگری که در مورد تولد بچه ها می گویند کسانی هستند که می خواهند تولد بچه هاشون در یک روز خاصی باشد مثلا تولدش تولد کورش کبیر باشد اصلا همچین کارهایی خوب نیست. مثلا می خواهد زود برود مدرسه می گویند ۳۰ شهریور کلی سزارین در بیمارستان داریم و این باعث می شود که بچه ها زودتر به دنیا بیایند و باعث فلج مغزی و مشکلات دیگه بچه ها می شود.
نکته بسیار مهم دیگر در مورد ورزش خانم هاست که بیشترین عامل مرگ و میر خانم ها بیماری قلبی و عروقی هست و دلیل آن ورزش نکردن، پیاده روی نکردن و دلیل دیگر آن عدم تحرک و تغذیه ناسالم هست که در خانواده و زندگی باعث مشکلات می شود.

تایپ: خانم مریم (همسفر محمد)
ویرایش: همسفر معصومه
عکاس: کمک راهنما خانم فاطمه
منبع: نمایندگی تخت جمشید شیراز

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفرمنتها سه شنبه 1 بهمن 1398 05:29 ب.ظ
سلام وخداقوت به استاد .نگهبان ودبیر ارجمند .مطالب بسیار خوب وآموزنده ای بود.
همسفر فاطمه پنجشنبه 26 دی 1398 01:57 ب.ظ
هفته همسفر پرشگون باد
فاطمه همسفر احمدرضا شنبه 7 دی 1398 02:01 ب.ظ
عرض خداقوت ودرود خدمت نگهبان ودبیروتبریک خدمت خانم فاطمه عزیز بابت قرار گرفتن در جایگاه استادی وبیان مطالب زیبایی که در مورد ازدواج فرمودند.تشکراز وبلاگ نویسان شعبه
فاطمه همسفر داوود شنبه 7 دی 1398 07:07 ق.ظ
درود و سپاس از استاد، نگهبان و دبیر جلسه. بیاناتی مفید ارائه نمودید، به امید اینکه جوانان و خانواده ها در مسئله ازدواج که یکی از سرنوشت سازترین رکن زندگی هست، عقلانی تصمیم بگیرند.
خداقوت خدمت همه دست اندرکاران وبلاگ
همسفر طاهره چهارشنبه 4 دی 1398 06:39 ق.ظ
خداقوت به نگهبان،دبیر،استادجلسه
همسفر معصومه سه شنبه 3 دی 1398 08:35 ب.ظ
خداقوت به استاد، نگهبان و دبیر محترم
تشکر از همه خدمتگزاران خوب شعبه
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic