خلاصه ای از سی دی حقه های نفس ۱و ۲
یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 ساعت 10:21 ق.ظ | نوشته شده به دست همسفر معصومه | ( نظرات )

به نام خداوند هستی‌بخش

خلاصه‌ای از  سی دی حقه‌های نفس ۱ و ۲حقه یعنی چیزی که در نگاه اول به نظر نمی‌آید که کار اشتباه و بدی باشد؛ اما اگر با دقت به آن توجه شود می‌بینیم برخلاف آنچه در ظاهر دیده می‌شود کاری اشتباه و بد است.

علت این‌که می‌گویم حقه نفس این است که نفس انسان دارای خواسته‌هایی است (معقول و نامعقول)، برای این‌که به خواسته‌هایش برسد دست به هر کاری می‌زند و خواسته‌های نامعقول خود را چنان نمایش می‌دهد که عقل انسان بتواند آن خواسته‌ها را قبول  کند. خواسته‌ها خیلی وقت‌ها ظاهری  زیبا دارند.

در جهان‌بینی یاد گرفتیم که عقل همیشه سعی دارد در جهت درست فرمان صادر کند؛ اما خیلی وقت‌ها می‌بینیم همین عقلی که بر اساس تفکر و عدالت فرمان صادر می‌کرد دچار اشتباه شده و علت اشتباه کردن عقل  دلایل مختلف دارد:

۱- به خاطر آلوده شدن حس‌های انسان است.

۲- به خاطر اشتباه بودن اطلاعاتی که به آن می‌دهیم.

موارد ذکرشده باعث می‌شود عقل تصمیم‌گیری غلطی کند.

 

انواع حقه‌های نفس:

۱-حقه یک‌ذره: این حقه به این صورت انسان را فریب می‌دهد که با درخواست یک‌زمان کوتاه یا یک مقدار کم می‌خواهد فرصتی را دریافت کند تا به خواسته‌اش برسد.

قانون یک‌ذره از تغییر سطح انرژی استفاده می‌کند زیرا حس انسان تابع انرژی است. زمانی که انرژی انسان بالاست حس و توانایش زیاد است. هر انسانی توانایی ثابتی دارد ولی وقتی انرژی انسان کم باشد یک سری از توانایی‌های او کاهش پیدا می‌کند و توانایی انسان باعث می‌شود که کارایی  او تغییر کند‌. قانون یک‌ذره از تغییر سطح انرژی  استفاده می‌کند. وقتی سطح انرژی در انسان جابه‌جا می‌شود و پایین می‌آید نفس یک خواسته دیگر را مطرح می‌کند و تصمیم‌گیری‌ها بر اساس سطح انرژی و ارزش و اهمیت آن‌ها تغییر می‌کند. انسان وقتی بخواهد تغییرات را انجام دهد سطح انرژی هنوز به آن حد نرسیده در این زمان حقه یک‌ذره وارد عمل می‌شود و در لبه  تغییرات اساسی است که حقه یک‌ذره می‌تواند سرنوشت انسان را تغییر دهد ولی در ادامه تأثیر چندانی ندارد.

۲-حقه عصیان: نشان آن این است که شخص برای یادگرفتن و برای مطلع شدن از مسائل و مطالب _ چون در حد اطلاعات است_ و این‌که چه خبر است خیلی اشتیاق و علاقه زیادی دارد. ولی این اشتیاق و علاقه زیاد فقط با یک‌بار یا دو بار خواندن یا نگاه کردن یا گوش دادن و... ختم می‌شود و فرد زود خسته می‌شود. شخصی که می‌خواهد عصیان در او به وجود بیاید با مطالب و آموزش‌ها مثل روزنامه برخورد می‌کند و آموزشی که برای شخص در نظر گرفته‌شده با آن مطلب به‌صورت اطلاعات روبه‌رو می‌شود. علت آن است که اگر آن مطالب را تکرار کند مفهوم اصلی را متوجه می‌شود و اگر مفهوم اصلی را متوجه شد و در وجودش رسوخ کرد و درک کرد آن موقع به دانایی نزدیک می‌شود و این با عصیان هماهنگی ندارد. مطالب را خیلی سرسری و به‌صورت اطلاعات می‌خواند و تصور می‌کند که مطالب را درک کرده و با آن‌ها آشنا شده و تصور می‌کند اطلاعاتش کامل است درصورتی‌که انسان با هر بار مطالعه مفاهیم جدیدی را درک می‌کند.

۳-وسوسه: یک کشش یا یک جاذبه است که ممکن است خیلی نیرومند و قدرتمند باشد؛ اما زمان آن کوتاه است. اگر زمانی که وسوسه به وجود آمد به آن زمان بدهیم می‌بینیم آن وسوسه محو می‌شود و از بین می‌رود.

۴-حقه فراموشی: این حقه خیلی آرام و بی‌سروصدا است؛ ولی اثر آن خیلی زیاد است یعنی باید حواسمان جمع باشد که زمانی که ما دچار فراموشی می‌شویم خیلی آرام و خیلی راحت داریم زندگی می‌کنیم؛ اما تمام مطالب مهم حذف‌شده است.

۵-حقه تو نمی‌توانی: خیلی از افراد به خاطر این‌که ثابت کنند که می‌توانند، به جسم و سیستم خودشان آسیب می‌رسانند. اکثر انسان‌ها  که دچار مصدومیت شده‌اند به خاطر همین حقه است.

۶-حقه افکار ناگهانی: افکاری که به‌صورت ناگهانی به ذهن انسان القاء می‌شود. در این‌گونه موارد همیشه در مورداجرا کردنش شک کنید. افکاری که به‌صورت  ناگهانی به ذهن می‌رسند، یعنی قبلش هیچ‌چیزی نبوده و ما در یک فکر دیگر بودیم و به موضوع دیگری فکر می‌کردیم یک‌دفعه یک جرقه در ذهن ما زده می‌شود‌. ممکن چیزهای مثبت هم باشد؛ ولی ما در مورداجرا کردنشان تا وقتی‌که به یک شناخت کامل‌تر نرسیده‌ایم بهتر است متوقفش کنیم و اجرا نکنیم.

۷- حقه قدرت: تمام مسائلی که ما درگیرش هستیم به خاطر قدرت است، چون قدرت به ما امکان اجرای خواسته‌هایمان را می‌دهد. اگر قدرت نداشته باشیم خواسته‌هایمان اجرا نمی‌شود. پس برای اجرای خواسته‌هایمان چه معقول و چه نامعقول قدرت لازم است.

به کار انداختن قوه عقل و تکامل عقل دو عنوان مختلف و دو مقوله کاملاً متفاوت هستند. به کار انداختن قوه عقل یعنی این‌که بتوانیم اختیار و فرمان عقلمان را در دست بگیریم. همه ما عقل داریم! ولی گاهی اوقات فرمان عقل، دست ما نیست و از دست ما خارج‌شده و دست کس دیگری است. به همین دلیل فرمان‌های  غلط متعددی صادر می‌شود. چون زمان زیادی اشتباه کرده و تخریب ایجادشده است. برای این‌که به عقل نزدیک شویم باید از خیلی کارهای ضد ارزشی دوری‌کنیم و خیلی از چیزها را نباید انجام دهیم و باید ایمان را در خودمان تقویت کنیم. وقتی انسان  به عقل نزدیک شد آن موقع  می‌تواند خیلی از کارها را انجام دهد. تفاوت عقل در قدرت حل مسائل  است یعنی عقلی که تکامل پیداکرده قدرت حل مسئله‌اش بالاست و می‌تواند یک مسئله بزرگ را تجزیه‌وتحلیل کند و در موضوعی که اطلاع ندارد اظهارنظر نکند.

 

نویسنده: خانم مینا (همسفر وحید)

 ثبت و ویرایش: همسفر معصومه

 منبع: نمایندگی تخت جمشید شیراز

 

برچسب‌ها: حقه نفس، ذره،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
محمد ل۲،تخت جمشید چهارشنبه 1 خرداد 1398 01:39 ب.ظ
خداقوت
فاطمه همسفر احمدرضا سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 09:55 ب.ظ
درودوخداقوت خدمت خانم مینای عزیز
بسیار زیبا عنوان فرمودید موفق باشید
همسفر فاطمه دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 08:04 ب.ظ
خدا قوت به همسفر محترم خانم مینا
تشکر از کمک راهنمای محترم خانم معصومه
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 06:37 ب.ظ
درود و خداقوت برداشت خوب وآموزنده ای بود سپاس از شما
فاطمه همسفر داوود دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 05:05 ب.ظ
درود بر شما خانم مینا، عالی بود.
خداقوت خانم معصومه و اعضای وبلاگ
همسفر معصومه دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 10:05 ق.ظ
درود به شما خانم مینا
عالی بیان نمودید.
موفق باشید.
همسفر طاهره لژیون دو دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 06:32 ق.ظ
درود وسپاس خدمت خانم مینا برداشت بسیار عالی بود
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic